Mamo nudzi mi się... 6 zabaw na niepogodę!

Mieszkanie w klimacie umiarkowanym ma swoje plusy i minusy. Jednak nawet w deszczowe dni można się świetnie bawić! A może właśnie po to natura daje nam zimne, wietrzne, deszczowe dni abyśmy mogli cudownie pobawić się w domu!

Przedstawiamy Wam kilka sprawdzonych pomysłów na domowe, kreatywne zabawy!

1. Domowe obozowisko

Niezależnie od tego, czy są to forty wykonane z koców i poduszek, czy rozkładane namioty, możesz przybliżyć wrażenia z biwakowania bez konieczności radzenia sobie z komarami lub błotem.  Zróbcie namiot z krzeseł i kocy jak za czasów swojego dzieciństwa. Rozłóżcie koc i zróbcie piknik, bez obawy, że złapie Was deszcz. Pośpiewajcie piosenki przy latarkowej imitacji ogniska. A może schowajcie się w namiocie i opowiadajcie sobie niesamowite historie bądź bawcie się książką i latarką np. z serią książek Podświetl i Odkryj!

 

2. Zorganizuj imprezę taneczną

Urządźcie niezapomnianą, energetyczną potańcówkę. Dzieci muszą poruszyć swoje małe ciała, nawet jeśli nie mogą iść na plac zabaw. Wybierzcie razem playlistę, zgłośnijcie muzykę i pozwólcie im się wyszaleć na maksa! Możecie tez pomalować sobie buzie, przebrać się i udawać ikony pop czy rocka jak kto woli :) Dla nieco starszych dzieci dobrym pomysłem jest również karaoke!

 

3. Zrób eksperyment naukowy

 źródło: KreatywnieAktywnie.pl

żródło:KreatywnieAktywnie

Możesz przeprowadzić mnóstwo domowych eksperymentów naukowych przy niewielkim przygotowaniu i konfiguracji, często z przedmiotami, które po prostu masz w domu. Poniżej przepis na eksperyment o balonie, który nadmuchał się sam J

Czego potrzebujesz? Butelki po wodzie 0,5l, odrobinę wody, pastylki musującej np. magnezu czy wapnia, balonika.

Przygotowanie:

  1. Butelkę wypełnij w połowie wodą.
  2. Wrzuć do niej pastylkę musującą.
  3. Na szyjkę butelki nałóż balonik i przytrzymaj go palcami na butelce.
  4. Obserwuj, co dzieje się z balonikiem.

W pastylce musującej znajduje się soda, która po wrzuceniu do wody zaczyna wydzielać bąbelki, jest to dwutlenek węgla. Balonik nałożony na butelkę pompuje się wytworzonym gazem.

 

4.Planszówki

Jeśli naprawdę chcesz spędzić czas z rodziną bez ekranu, staromodne gry planszowe nadal działają. Rozbudź ducha rywalizacji i przygotuj się do gry. Dla najmłodszych dzieci sprawdzą się super gry na zasadzie memo (my mamy grę z pszczółkami) czy spostrzegawczości jak Dobble, ale im starsze dziecko tym można bardziej poszaleć. Od klasycznego Monopolu do gier np. z serii Było sobie Życie czy Domek. Tą ostatnią polecam również dorosłym. O Planszówkach moglibyśmy napisać chyba kolejną książkę, więc więcej rozpiszemy sie w kolejnym poście :)

 

5. Piasek kinetyczny

 

Kiedy w piaskownicy pełno wody i co najwyżej można bawić się błotkiem stwórzcie swój domowy piasek kinetyczny.

Składniki: mąka kukurydziana (1 kg), olej spożywczy (300ml), opcjonalnie barwnik spożywczy

Przygotowanie:

  1. Wsyp mąkę do pojemnika
  2. Dolewaj stopniowo olej i wgniataj w mąkę do uzyskania pożądanej konsystencji.
  3. Lep, ugniataj, a nawet zbuduj zamek z piasku!

 

6. No i na koniec najlepsze czyli KSIĄŻKI

W tym temacie chyba nie trzeba za wiele pisać bo już wszystko zostało napisane czy powiedziane! Czytajcie, czytajcie i jeszcze raz czytajcie swoim dzieciom! Czytać można już od najmłodszych lat. Dla najmłodszych dzieci świetnie sprawdza się książki ilustrowane. My chętnie sięgamy do Ulicy Czereśniowej, wszystkich książek z okienkami czy przesuwanymi elementami oraz ostatnimi czasy do największej miłości synka czyli Binga ;)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony