Codzienne rytuały na dobry sen

Starania o dobry sen dziecka warto zaczynać dużo wcześniej niż na godzinę przed pójściem do łóżka.  Same wieczorne rytuały w przypadku niektórych dzieci mogą okazać się niewystarczające.

 Co możemy zrobić w ciągu dnia, aby dziecko lepiej zasypiało i aby lepsza była jakość snu?

  • Zapewnić dużą dawkę aktywności fizycznej (najlepiej na świeżym powietrzu).
  • Wietrzyć regularnie sypialnię/ pokój dziecka.
  • Zadbać o optymalną temperaturę (16-19) i nawilżenie sypialni/ pokoju dziecka (50%). Temperatura powyżej 22 stopni C utrudnia zasypianie i spłyca sen.
  • Zapewnić całkowite zaciemnienie w sypialni/pokoju dziecka, uwzględniając wszystkie urządzenia elektroniczne generujące światło i stosować rolety, jeśli światło uliczne utrudnia utrzymanie tego zaciemnienia.
  • Wprowadzić stałe wieczorne rytuały, powtarzające się o tych samych porach (kąpiel, kolacja, mycie zębów, czytanie bajek itp.).
  • Na minimum godzinę przed położeniem się do łóżka zmniejszyć intensywność oświetlenia w całym domu i wyłączyć telewizor, który generuje niebieskie (pobudzające) światło. Melatonina - hormon regulujący nasz dobowy rytm, potrzebuje warunków do tego, aby przygotować organizm do zaśnięcia. 
  • Do czytania bajek używać delikatnego światła o „ciepłych” tonach tj. pomarańczowe, czerwone.

 

Dodatkowe wskazówki:

  • Do czytania bajek dobrze sprawdzi się latarka czołowa lub latarka z klipsem (przypinana do książki) które będą świeciły bezpośrednio na czytaną stronę. Fajnym i atrakcyjnym dla dziecka rozwiązaniem będą też też książki Podświetl i Odkryj z latarką w zestawie.
  • Polecam także „inteligentne” lampki sterowane telefonem. Można w nich uwzględnić stałe pory wieczornych rytuałów i dostosować do nich barwę i intensywność światła, które będą się zmieniały o określonych godzinach dając dziecku informacje o aktualnym etapie przygotowującym do snu.
  • Jest jeszcze coś, co można podarować dziecku przed snem - coś bardzo pięknego i wyjątkowego. To masaż, czyli inaczej dotyk miłości. Jeśli dziecko jest masowane przez rodzica, to nie da się mówić o samej technice. To bliskość, wyjątkowa relacja i niepowtarzalny dar, która buduje w dziecku poczucie własnej wartości i jest podstawą w budowaniu relacji z innymi ludźmi. Masowanie dziecka to także szereg korzyści prozdrowotnych m.in. stymulacja układu nerwowego, pozytywny wpływ na rozwój mózgu, poprawa krążenia, procesów metabolicznych i pracy układu odpornościowego. 

  • Spokojni rodzice to spokojne dziecko - przed snem zapomnijmy na chwilę o tym, co przyniósł dzień. Chyba, że to same przyjemne wspomnienia. Podzielmy się z dzieckiem naszym spokojem i wdzięcznością za dzień, który dobiega końca. Przytulmy się mocno, zapewnijmy po raz setny o swojej miłości. 

 

!!! Pamiętajcie, że nawet najmniejsza drzemka wpływa na długość i jakość snu nocnego, który jest najważniejszy dla rozwoju mózgu dziecka. Namawianie czy zmuszanie w przedszkolu „starszaka” do snu to okradanie go ze snu nocnego. Większość dzieci po 4. roku życia nie potrzebuje regularnej drzemki, a leżakowanie w bezruchu można przecież zastąpić oglądaniem książeczek czy kolorowaniem. Wystarczy tylko chcieć :)

 

!!! Jeśli pomimo powyższych zaleceń sen Waszego dziecka spędza Wam sen z powiek - skonsultujmy się z pediatrą w celu wykluczenia medycznych przyczyn zaburzeń snu. W przypadku niemowląt warto skorzystać także z pomocy fizjoterapeuty.

 

 

 Autor:

Ewelina Paziewska - pedagog, terapeuta integracji sensorycznej, doradca zawodowy, instruktorka „handling baby”, masażu i gimnastyki niemowląt i dzieci, trenerka zajęć sensoryczno-motorycznych dla maluchów, promotorka metody integracji sensorycznej, metody Montessori i rodzicielstwa bliskości, dyrektorka Edukacyjnej Bawialni Montessori „Rozwój i Samodzielność” w Wyszkowie. 

--

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony